Usunięcie zęba zatrzymanego
Usunięcie zęba zatrzymanego wykonywane jest przez specjalistę z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Głównym wskazaniem do ekstrakcji jest umiejscowienie zatrzymanego zęba. Przed zabiegiem wymagana jest szczegółowa diagnostyka, obejmująca m.in. tomografię komputerową.
Kiedy mamy do czynienia z zatrzymanym zębem?
Zęby zatrzymane są w pełni wykształconymi zębami, które „zatrzymały się” w tkance kostnej szczęki górnej lub dolnej. Do zębów zatrzymanych można zaliczyć: ósemki, tzw. zęby mądrości, górne trójki i jedynki oraz dolne zęby przedtrzonowe. Zęby zatrzymane mogą uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz powodować nieprawidłowy zgryz i wykrzywienie innych zębów.
Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego
Usunięcie zęba zatrzymanego dla doświadczonego chirurga jest w zasadzie zabiegiem rutynowym. Wymaga jednak więcej czasu oraz specjalistycznych narzędzi i sprzętu niż w przypadku standardowej ekstrakcji zęba. Istotne jest, aby przed zabiegiem Pacjent wykonał zdjęcie pantomograficzne (czyli całościowe zdjęcie szczęki i żuchwy ), aby chirurg mógł ocenić położenie zęba.
Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia okolicy usuwanego zęba, następnie chirurg nacina lekko dziąsło, by osiągnąć dobrą widoczność operowanego miejsca i usuwa zatrzymany ząb. Na koniec chirurg oczyszcza ranę i zszywa operowaną okolicę na 7 do 10 dni.