ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Endodoncja – Leczenie kanałowe

Endodoncja – Leczenie kanałowe

Endodoncja – nowoczesne metody leczenia kanałowego

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Powodem chorób są bakterie, które najczęściej przez ubytek próchniczy dostały się do miazgi zębowej nazywanej potocznie nerwem, gdyż jest tak bogato unerwiona i delikatna. Nawet niewielkie jej rozdrażnienie powoduje wielki ból. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie endodontyczne.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe etapy:

Otwarcie komory zęba i usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
Pomiar długości kanałów.
Szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów przy pomocy termicznej kondensacji gutaperki.
Szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów przy pomocy termicznej kondensacji gutaperki.
Odbudowanie zniszczonej korony zęba. Często konieczna jest odbudowa za pomocą specjalnie dostosowanych do kanałów pacjenta wkładów koronowo-korzeniowych i korony protetycznej.

W dniu zabiegu (niekiedy również dnia następnego) ząb może być nieco bolesny. Nie jest to jednak regułą, a jeśli ból wystąpi daje się łatwo opanować za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych.

leczenie kanałowe pod mikroskopem kraków

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskop oraz endometr.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia lekarzowi lepszy wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów. Mikroskop endodontyczny umożliwia lokalizację oraz opracowanie cienkich i zakrzywionych kanałów korzeniowych, usuwanie złamanych narzędzi, pokonywanie niedrożności w kanale korzeniowym, powtórne leczenie kanałowe. Pomocny jest również do zdiagnozowania pionowego pęknięcia korony i korzenia zęba, odnalezienia dodatkowego kanału lub jego rozwidlenia, leczenia perforacji wewnątrzkanałowej.

Endometr natomiast to elektroniczne urządzenie dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz tzw. sealerów czyli uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka RTG.

Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort leczenia: brak doznań bólowych i skuteczność zabiegu wykonywany jest on w znieczuleniu.

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej. Taki ząb może też stanowić solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty.

Leczenie kanałowe cena Kraków

ZabiegCena
Konsultacja endodontyczna150 zł
Odbudowa pod koferdam200 zł
Zamknięcie perforacji MTA300 zł
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału/wkładu200 - 400 zł
Leczenie kanałowe pod mikroskopem (1 kanał) / powtórne500/750 zł*
Leczenie kanałowe pod mikroskopem (2 kanały) / powtórne750/1200 zł*
Leczenie kanałowe pod mikroskopem (3 kanały) / powtórne 1000/1500 zł*
Leczenie kanałowe pod mikroskopem (4 kanały) / powtórne 1250/1900 zł*
Opatrunek endo przy leczeniu zmian100 zł
Odbudowa do endo120 zł

*Cena nie obejmuje wypełnienia zęba.