ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych.

Najczęstszymi objawami próchnicy są  widoczne plamy na zębach (najczęściej w ciemnych kolorach), ubytki twardych części zębów, które mogą prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba – miazgi, co z kolei prowadzi do częstych dolegliwości bólowych.

Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu i usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba można uniknąć powikłań w postaci bólu zęba i dyskomfortu w jamie ustnej.

Zabiegi wykonywane są pod skutecznym znieczuleniem, które jest bezpieczne zarówno dla dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów z chorobami serca, jak i innych.

stomatologia zachowawcza kraków

Wypełnienie zęba materiałem kompozytowym

Wypełnienie kompozytowe jest tym, co pacjenci zwykli potocznie nazywać „białą plombą”. Wypełnienia kompozytowe są mieszanką wypełniacza szklanego lub kwarcowego i materiałów żywicznych. Takie plomby mają kolor zbliżony do naturalnego koloru zęba. Wypełnienia kompozytowe charakteryzuje duża trwałość i wysoka odporność na pękanie w przypadku małych i średnich ubytków, które narażone są na umiarkowane naciski podczas żucia pożywienia.

Odbudowa zęba materiałem kompozytowym

Odbudowa zęba to odtworzenie większej części zniszczonej przez próchnicę lub uraz korony zęba. Zwykle dotyczy rekonstrukcji zębów w odcinku przednim oraz odbudowy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Jeśli po leczeniu kanałowym ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiednim zakresie, to ząb również można odbudować materiałem kompozytowym.

Onlay

Onlay to nakłady, których używa się w dużych ubytkach bocznych zębów leczonych kanałowo, które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu i korony.

Rekonstrukcje kompozytowe wkładu modeluje się w laboratorium i poddaje polimeryzacji za pomocą ciepła wytwarzanego w specjalnym aparacie. Z pomocą żywic adhezyjnych onlay łączony jest z tkankami zęba, co zapewnia szczelność, ponieważ jest eliminowany efekt skurczu polimerowego, który istnieje podczas wykonywania wypełnienia metodą gabinetową. Onlay zmniejsza możliwość powstania wtórnej próchnicy w tym samym zębie. Metoda ta trwale odbudowuje boczne zęby i zmniejsza utratę zdrowych tkanek.

Inlay

Inlay to wkłady, używane do wypełnienia ubytków. Najpierw ząb jest odpowiednio opracowywany, a następnie odciska się gipsowy wkład w wosku, po czym odlewa się go w metalu, kompozycie, materiale ceramicznym lub złocie (złoto jest metalem biozgodnym o unikalnych właściwościach bakteriostatycznych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej). Gotowe wkłady umacnia się w ubytkach cementami lub specjalnymi materiałami klejącymi. Inlay umożliwia prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych.