ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Higienizacja zębów

Higienizacja zębów

Higienizacja zębów odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Systematycznie wykonywana higienizacja jamy ustnej w domu oraz profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym, pozwalają na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.

Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej, a leczenie chirurgiczne i implantologiczne wymaga bezwzględnego przestrzegania jej zasad.

Higienizacja zębów – zabiegi

Skaling zębów (usuwanie kamienia nazębnego)

Skaling zębów usuwa kamień nazębny, który stanowi nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zagrożenie dla zębów i dziąseł. Przyczyną pojawienia się płytki i kamienia nazębnego może być zaniedbanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Czasem jednak nawet regularne szczotkowanie i nitkowanie nie są w stanie zapobiec powstaniu tych problemów.

Podczas zabiegu za pomocą skalera ultradźwiękowego dentysta usuwa płytkę i kamień nazębny  z obszarów nad i pod linią dziąseł. Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone są na specjalną końcówkę roboczą skalera, którą lekarz operuje w ustach pacjenta. Przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię, sprawiając że kamień nazębny bardzo łatwo pęka i odpada.

Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia chroni przed obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, a przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia parodontozy i utraty zębów.

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku.

skaling zębów

Piaskowanie zębów (usuwanie osadów i przebarwień)

Piaskowanie zębów ma na celu usunięcie z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Nagromadzonych przez miesiące czy lata przebarwień pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie używając dostępnych środków do higieny jamy ustnej.

Zabieg piaskowania zębów wykonywany jest przy pomocy urządzenia zwanego piaskarką. Polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa przy pomocy drobnego proszku wyrzucanego pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu możliwe staje się oczyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach żujących czy też przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie zębów traktowane jest jako zabieg uzupełniający skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego i złogów. Po zabiegu zalecane jest polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.

Standardowo piaskowanie zębów powinno byś stosowane raz do roku, jednak w zależności od potrzeb zabieg ten można powtarzać nawet co 6 miesięcy. Zalecane jest przed zabiegiem wybielania zębów, a także u osób noszących aparaty ortodontyczne lub charakteryzujących się stłoczeniami zębowymi. W dwóch ostatnich przypadkach utrudniona jest dokładna higiena jamy ustnej, a co za tym idzie dochodzi do szybszego gromadzenia się płytki bakteryjnej i osadów.

higienizacja zębów

Polerowanie zębów (polishing)

Polerowanie zębów nazywane także terminem polishing, wykonywane jest po skalingu i piaskowaniu. Ma na celu wygładzenie nierówności na oczyszczonej wcześniej powierzchni zębów. Spowalnia proces ponownego odkładania się płytki, osadu oraz przebarwień.

Zabieg polega na wypolerowaniu zębów pastą o specjalnych właściwościach czyszczących i polerujących powierzchnię zębów. Do polerowania wykorzystuje się specjalne szczotki dentystyczne oraz gumowe końcówki. Efektem zabiegu są gładkie i lśniące zęby.

polerowanie zębów - polishing

Fluoryzacja (lakierowanie zębów fluorem)

Fluoryzacja polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem fluorowym. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów, których jest najwięcej w jamie ustnej, zwłaszcza w trakcie jedzenia i picia. Zabieg wzmacnia powierzchnie szkliwa i uodparnia je na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. Przewagą profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym jest stosowanie lakierów o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów stosowanych samodzielnie w domu.

Rutynowo fluoryzację powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowania zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą, można stosować lakierowanie częściej, np. cztery razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być stosowany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych, o czym decyduje lekarz stomatolog.

Higienizacja zębów cena

ZabiegCena
Skaling / Piaskowanie 150 zł
Czyszczenie i polerowanie (dwa łuki) + Piaskowanie (dwa łuki) 250 - 500 zł
Fluoryzacja kontaktowa (jeden ząb) 10 - 30 zł
Fluoryzacja kontaktowa (dwa łuki) 100 - 200 zł
Uszczelnianie bruzd (lakowanie) 50 - 150 zł
Lakowanie poszerzone 100 zł