ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca Kraków

Stomatologia dziecięca to specjalny dział stomatologii zwany pedodoncją. Został on wyodrębniony, ponieważ budowa zębów i całego układu z nimi związanego dzieci, różni się od tej u dorosłych.

Zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak:

ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,
leczenie zębów mlecznych,
leczenie chorób błony śluzowej u dzieci,
profilaktyka próchnicy,
choroby błony śluzowej i wady zgryzu u dzieci.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Ma na celu zapoznanie się z gabinetem stomatologicznym i  personelem. W zależności od wieku i osobowości małego pacjenta pokazujemy mu instrumenty i aparaturę, pozwalamy pobawić się ssakami, pomanipulować przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje, oczywiście pod okiem personelu.

stomatologia dziecięca kraków

Wspólnie z Rodzicem ustalamy indywidualny plan leczenia uwzględniając potrzeby profilaktyczne i lecznicze dziecka, wiek oraz jego upodobania emocjonalne. W trakcie pierwszej wizyty, możemy również wykonać proste zabiegi lakowania i / lub lakierowania stomatologicznego.

Na kolejnych wizytach dbamy o odpowiednią atmosferę, stosowną do wieku komunikację, poprzez zabawę uczymy dziecko mycia zębów, dobieramy akcesoria higieniczne dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Po każdej wizycie dzieci mają możliwość wybrania sobie drobnego upominku za dzielność, zachęcającego do ponownego odwiedzenia gabinetu.

Między wizytami zachęcamy Rodziców aby ze swoimi dziećmi mówili o samych plusach wizyty i leczenia. Można je zachęcać nagrodami, kolorowymi wypełnieniami do zębów mlecznych. W rozmowie o wizycie nie należy używać zwrotów: „nie będzie bolało”, „nie bój się”, bo dziecko zapamięta negatywne odczucia przekazywane przez rodzica. Dzieci są bardzo inteligentne i często rozumieją więcej, niż się nam, dorosłym się zdaje i bezbłędnie wyczuwają nasze nastroje.

Zabiegi stomatologiczne dla dzieci

Lakierowanie zębów

Lakierowanie lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Przed zabiegiem dentysta oczyszcza zęby specjalną pastą i szczoteczką, po czym nakłada lakier z fluorem. Pierwszy zabieg można wykonać po wyrżnięciu wszystkich zębów mlecznych.

Lakier fluorowy stosowany u dzieci jest dla nich całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu.

Częstotliwość zabiegów jest podyktowana wskazaniami lekarza – zależy od podatności dziecka na próchnicę.

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem), który dzięki unikalnym właściwościom lepkości, dokładnie przywiera i wypełnia wszystkie szczeliny zęba. Jest rutynowym zabiegiem profilaktycznym dotyczącym zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w tych miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, wypłukał się czy uległ starciu należy ponowić lakowanie.

Lapisowanie

Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba roztworem azotanu srebra, stosuje się ją w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Zabieg polega na wcieraniu go w zęby  przez ok. 2-3 minuty, a następnie osusza strącalnikiem w postaci soli kuchennej. Zabieg ten doprowadza do powstania białczanów srebra, które są odporne na działanie czynników próchnicotwórczych.

Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 5 wizyt w odstępach kilkudniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku.

Dzięki lapisowaniu można powstrzymać rozwój próchnicy i skutecznie zapobiec jej nawrotom. Ząb warto ratować, bo przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu.

Wypełnienie w zębie mlecznym

Zęby mleczne trzeba leczyć tak samo, jak zęby stałe. Zęby mleczne zabezpieczają miejsce dla zębów stałych. Gdy są przedwcześnie usunięte, ułożenie zębów w jamie ustnej zaburza się i dziecko może w przyszłości potrzebować leczenia u ortodonty. W skrajnym przypadku nie leczony ropny stan zapalny w zębie mlecznym może przenieść się na zawiązek zęba stałego i uszkodzić go.

Dla małych pacjentów zostały stworzone różnokolorowe materiały wypełniające firmy Twinki Star. Dziecko może samodzielnie wybrać kolor wypełnienia, a po zabiegu na ekranie monitora zobaczyć swojego kolorowego ząbka. Kolorowe wypełnienia zachęcają dzieci do współpracy z lekarzem i odwracają uwagę od zabiegu.