ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Plastyka wędzidełka wargi górnej

Plastyka wędzidełka wargi górnej

Plastyka wędzidełka wargi górnej to zabieg mikrochirurgiczny, którego celem jest poprawa plastyki wędzidełka wargi górnej. Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, który biegnie w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki, przyczepiony do niej w odległości 4-6 mm powyżej brodawki między zębowej.

Plastyka wędzidełka wargi górnej – wskazania do zabiegu

W praktyce stomatologicznej spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek warg.

Wśród wad rozwojowych wędzidełek warg najczęściej obserwuje się wrodzony przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep, rzadziej niedostateczne wykształcenie. Nieprawidłowe ułożenie wędzidełka wargi górnej może być przyczyną powstania szpary między jedynkami inaczej diastemy, może również odciągać dziąsła od zębów, powodując przy tym odsłanianie szyjek i korzeni zębów lub utrudniać użytkowanie protez. Może także utrudniać prawidłowe czyszczenie zębów i jamy ustnej ponieważ w fałdach wędzidełka mogą gromadzić się resztki jedzenia wywołując stany zapalne. Niski przyczep przerośniętego wędzidełka wargi górnej może powodować utrudnioną wymowę głosek przedniojęzykowych.

Plastykę wędzidełka stosuje się również z przyczyn ortodontycznych przed wcześniejszym założeniem aparatu ortodontycznego.

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka wargi?

Zabieg plastyki wędzidełka jest krótki i polega na nacięciu wędzidełka w odpowiednim miejscu i przytwierdzeniu go w odpowiedniej pozycji za pomocą szwów. Szwy są zdejmowane po około kilku dniach od zabiegu. Przez cały okres gojenia rany należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej i bezwzględnie stosować się do zaleceń chirurga.