Hemisekcja i radektomia
Hemisekcja lub radektomia są to zabiegi pozwalające w pewnych okolicznościach na uratowanie zęba „spisanego na straty”. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym choć technicznie dla chirurga są to zabiegi znacznie trudniejsze od zwykłego usunięcia zęba, to dla pacjenta są bardziej komfortowe ze względu na mniejszy zakres zabiegu.
Hemisekcja
Zabieg hemisekcji wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie kanałowe (endodontyczne) nie jest już możliwe. Kolejnymi wskazaniami są głęboka poddziąsłowa próchnica korzenia, głębokie zapalenie tkanek przyzębia tylko wokół jednego korzenia, złamania zębów, w przypadku których można jeszcze uratować jeden korzeń.
Polega na separacji i usunięciu części korony i korzenia zęba, w obrębie którego występuje stan zapalny. Czynność ta pozwala na zachowanie zdrowej części zęba, który w późniejszej kolejności zostanie poddany odbudowie protetycznej.
Radektomia
Zabieg radektomii wykonuje się z powodu znacznego zniszczenia jednego z korzeni zęba, który nie nadaje się od odbudowy.
Polega na odcięciu i usunięciu jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego. Pozostały korzeń lub korzenie są pełnowartościowe i po odpowiednim leczeniu i odbudowie stają się funkcjonalnym zębem na długie lata.