ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Wskazania do zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba wykonywana jest w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Zapalenie jest reakcją organizmu na bakterie obecne w kanale korzeniowym. W miejscu kości w okolicy wierzchołka korzenia pojawia się swoista tkanka zapalna. Przy wąskich i zwapnionych bądź zarośniętych kanałach oraz drobnych i rozgałęzionych kanałach bocznych, opracowanie kanałów korzeniowych może być utrudnione lub niemożliwe. W najwęższych miejscach, do których nie można dotrzeć nawet najcieńszymi narzędziami endodontycznymi, pozostaną bakterie.

Bardzo często więc resekcja to jedyny sposób, który zapewnia dostęp do źródła infekcji. Nieprzeprowadzenie zabiegu może skutkować powstawaniem torbieli, ropni i ziarniaków.

Na czym polega zabieg resekcji wierzchołka korzenia?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na usunięciu fragmentu korzenia, który zawiera nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. W czasie zabiegu chirurg otwiera tkanki miękkie w okolicy korzenia aby odsłonić kość i usunąć zakażoną lub zapalnie zmienioną tkankę łącznie z wierzchołkiem korzenia. Aby uszczelnić koniec kanału wypełnia się go wstecznie i zamyka specjalnym cementem (MTA). Po zabiegu często pozostaje znaczny ubytek kości w okolicy resekowanego korzenia, który należy uzupełnić biomateriałem kościozastępczym np. Bio-Oss i pokryć resorbowalną membraną kolagenową Bio-Gide.

Resekcja wierzchołka korzenia – cena

Koszt resekcji korzenia zęba uzależniony jest od tego, które zęby (przednie czy tylne) zostaną poddane zabiegowi. Na cenę wpływają także koszty znieczulenia oraz innych procedur koniecznych do opracowania i wypełnienia kanałów.