ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Wycięcie kaptura dziąsłowego

Wycięcie kaptura dziąsłowego

Wycięcie kaptura dziąsłowego najczęściej wykonywane jest przy utrudnionym wyrzynaniu się zębów ósmych. W takiej sytuacji widoczny jest jedynie fragment ósemki, nad którą znajduje się tzw. kaptur dziąsłowy.

Wycięcie kaptura dziąsłowego za ostatnimi trzonowcami

Kaptur dziąsłowy to fragment dziąsła pokrywający niecałkowicie wyrżnięty ząb. Może wystąpić przejściowo lub się utrwalić, jeżeli ząb nie zdoła osiągnąć płaszczyzny zwarcia lub nie posiada zęba przeciwstawnego (antagonisty).

Ponieważ dziąsło nie przyrasta do szkliwa, otaczające ząb zgrubiałe dziąsło tworzy swego rodzaju torebkę, w której magazynują się trudne do usunięcia resztki pokarmowe, a to sprzyja namnażaniu bakterii.

Sytuacje takie prowadzą do nawracających, zwykle bardzo dolegliwych dla pacjentów, stanów zapalnych. Towarzyszą im utrudnione połykanie, mowa, a nierzadko także szczękościsk.

Zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego polega na wycięciu dziąsła nad wyżynającym się zębem w sposób ułatwiający mu wyżynanie się, co likwiduje dolegliwości bólowe i przyśpiesza prawidłowe ustawienie się zęba w łuku zębowym.

Zabieg wykonuje się w odpowiednim znieczuleniu miejscowym co powoduje, że jest on całkowicie bezbolesny.

wycięcie kaptura dziąsłowego