Home /Leczenie /Periodontologia

Periodontologia – leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Periodontologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Główną przyczyną chorób tkanek przyzębia jest czynnik bakteryjny znajdujący się w płytce nazębnej. Bakterie inicjują proces zapalny, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), czynniki środowiskowe (np. stres, palenie tytoniu) nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne).

Zapalenie przyzębia przebiega często bardzo skrycie i podstępnie, stąd są najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów oraz dolegliwości, takich jak:

  • Krwawienia dziąseł (będące podstawowym i najważniejszym objawem choroby)
  • Obnażenie korzeni (odsłanianie szyjek zębowych)
  • Obrzęki dziąseł
  • Ból dziąseł
  • Rozchwianie zębów

Choroby przyzębia dotykają około 80% dorosłej populacji. Skuteczne zwalczanie periodontopatii jest możliwe wyłącznie przez połączenie działań profilaktycznych (optymalna higiena jamy ustnej) i leczniczych.

Do metod terapeutycznych w chorobach przyzębia zaliczamy: skaling i piaskowanie. W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych stosowane są metody chirurgiczne:

Kiretaż

Kiretaż to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju paradontozy w szczelinie między dziąsłem a zębem. Zabieg wykonywany jest podczas leczenia chorób przyzębia. Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wykonuje się dwa typy kiretażu:

Kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty stosowany jest w przypadku obecności kieszonek przyzębnych, czyli pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy szczelin zawartych między dziąsłem a zębem. Polega na oczyszczeniu korzeni kiretami poniżej poziomu dziąsła z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego. Aby dokładnie oczyścić powierzchnię zęba poniżej linii dziąsła periodontolog odchyla dziąsło i dostaje się do trudno dostępnych miejsc za pomocą odpowiednich narzędzi periodontologicznych.

periodontologia - kiretaż zamknięty

Kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty stosowany jest w przypadku zaawansowanego zapalenia przyzębia,  obecności głębokich kieszeni i kraterów kostnych. Dziąsło przy zębie rozcina się i odchyla odsłaniając korzeń zęba. Za pomocą odpowiednich narzędzi i preparatów korzeń zęba zostaje oczyszczony z wszelkich ciał obcych mogących powodować stany zapalne. Po oczyszczeniu i odkażeniu korzenia dziąsło umieszcza się na swoim miejscu i zakłada na nie szwy. Są one zdejmowane po około siedmiu dniach. Cały zabieg jest wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

kiretaż otwarty

Zapisz