ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Konsultacja chirurgiczna

Konsultacja chirurgiczna

Konsultacja chirurgiczna ma na celu określenie, czy dane schorzenie wymaga leczenia operacyjnego. Na konsultację najczęściej kieruje pacjenta lekarz dentysta, który wykrywa nieprawidłowości kwalifikujące do leczenia chirurgicznego. Przykładem skierowania pacjenta na konsultację chirurgiczną stomatologiczną jest przygotowanie do zabiegu usuwania ósemek.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywane są także w celu przygotowania i zaplanowania dalszego leczenia. Bywają ważnym elementem leczenia przedprotetycznego, ortodontycznego, endodontycznego czy implantoprotetycznego.

Jakie objawy powinny skłonić pacjenta do konsultacji chirurgicznej?

Wśród objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u chirurga stomatologa są:

ból przy wyrzynaniu się zębów mądrości,
utrata zęba i konieczność wszczepienia implantu,
obecność częściowo lub całkowicie zatrzymanych zębów,
ropnie jamy ustnej,
zmiany zapalne w zatoce szczękowej,
zęby zniszczone przez próchnicę, zakwalifikowane do ekstrakcji.

Konsultacja chirurgiczna w Vip-Dent

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wymagają wcześniejszej konsultacji, podczas której tak jak i u lekarzy innych specjalności, przeprowadzony zostaje wywiad lekarski i badanie.

Podczas wywiadu lekarskiego zadajemy pytania o powód zgłoszenia się do lekarza, początek występowania i charakter objawów oraz czy dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy, czy też występowały już wcześniej. Inne pytania dotyczą aktualnych chorób i przyjmowanych leków oraz przebytych już zabiegów chirurgicznych.

Badanie zewnątrzustne obejmuje ocenę stanu głowy i szyi, uwzględniając między innymi węzły chłonne podżuchwowe, podbródkowe i szyjne oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

Podczas badania wewnątrz ustnego dentysta zwraca uwagę na błonę śluzową, dziąsła, język, dno jamy ustnej, gardło oraz całe uzębienie.

Dopełnieniem wywiadu i badania jest ocena wyników badań diagnostycznych, które w naszym gabinecie Pacjenci mogą wykonać podczas konsultacji. Jedno badanie CBCT (Cone Beam Computed Tomography) zastępuje zdjęcia zębowe, panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Po obróbce dostarcza lekarzowi więcej informacji niż wymienione wyżej wszystkie zdjęcia razem.

konsultacja chirurgiczna