ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Implanty Kraków

Implanty Kraków

Implanty zębów Kraków

Wyszukując w sieci hasło implanty kraków, Internauci najczęściej szukają informacji o stomatologicznym leczeniu implantologicznym.

Implanty zębów to jedna z najczęściej wybieranych przez naszych Pacjentów, metoda leczenia braków zębowych.

implanty zębów kraków

Implanty Kraków – część chirurgiczna

Podczas pierwszej części leczenia, chirurg implantolog wprowadza do kości implant. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny i niejednokrotnie mniej inwazyjny niż skomplikowana ekstrakcja zęba.

Implant wykonany jest z tytanu. Ma kształt walcowatej lub stożkowatej śruby, posiadającej odpowiednio ukształtowany gwint. Tytan jest jedynym materiałem posiadającym zdolność osteointegracji, czyli trwałego zrostu z tkanką kostną pod obciążeniem, jakim jest uzupełnienie protetyczne. Zrost tytanu z kością możliwy jest dzięki tworzeniu się na tlenkowej powierzchni tytanu normalnych reakcji gojenia tkanki kostnej, takich samych, jakie zachodziłyby w warunkach fizjologicznych, gdyby implantu nie było. Na tym polega tzw. biokompatybilność implantu.

W środku implantu znajduje się gwint wewnętrzny, który służy do połączenia z łącznikiem. Łącznik wystaje już do jamy ustnej, powyżej poziomu dziąsła. Na nim właśnie zostanie wykonana odbudowa profetyczna (korona lub zamocowanie protezy).

Okres zrastania się implantu z kością trwa standardowo od 3 do 6 miesięcy i zależy od miejsca, w którym wszczepiono implant, jak i rodzaju wszczepu. Zabiegi regeneracyjne przygotowujące miejsce dla implantu takie jak podniesienie dna zatoki szczękowej czy odbudowa kości przedłużają okres leczenia.

Na czas wgajania implantów pacjent zaopatrzony jest w uzupełnienie tymczasowe, które umożliwia funkcjonowanie do momentu wykonania ostatecznej odbudowy protetycznej.

Implanty zębów – część protetyczna

Po upływie 3-6 miesięcy implanty są odsłaniane i wykonywane jest widoczne w jamie ustnej ostateczne uzupełnienie protetyczne. W zależności od rodzaju braków zębowych oraz planu leczenia są to pojedyncze korony, mosty lub protezy na zatrzaskach.

Rozwiązania implantoprotetyczne

Brak jednego zęba

W przypadku braku pojedynczego zęba, korona protetyczna mocowana jest na pojedynczym implancie umieszczonym w miejscu brakującego zęba. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku bardzo zniszczonego korzenia, którego dalsze leczenie nie rokuje większych nadziei.

Wykonanie implantu nie narusza przylegających zębów, a wręcz przeciwnie poprawia ich umocowanie w kości dzięki zapobieganiu zanikowi kości po utracie korzenia zęba przez wprowadzenie w to miejsce implantu.

W przypadku pojedynczego braku, implant można umieścić natychmiast po ekstrakcji zęba, skracając tym ilość zabiegów chirurgicznych do jednego oraz redukując czas gojenia o ponad 50%.

Brak kilku zębów

U części pacjentów ubytki w uzębieniu nie ograniczają się tylko do jednego zęba. Warto jednak wiedzieć, że liczba brakujących zębów wcale nie musi pokrywać się z liczbą implantów, które trzeba będzie wszczepić! Często montuje się ich po prostu mniej – co jest doskonałą wiadomością dla osób obawiających się kosztów takiego leczenia. Jeśli więc Pacjent nie ma kilku zębów, najlepszym rozwiązaniem będzie most protetyczny umieszczony na kilku implantach. Pozwala ona na odtworzenie uzębienia niezależnie od stanu sąsiednich zębów. Eliminuje także konieczność ich szlifowania dla podparcia mostu, który dzięki implantom funkcjonuje samodzielnie.

Całkowite bezzębie

W przypadkach całkowitej bezzębności pojawia się kilka możliwości.

Po pierwsze – tradycyjna plastikowa proteza zębów, mocowana zaczepami kulkowymi na dwóch lub trzech wszczepionych implantach. To rozwiązanie dalekie jest od ideału, ale często wybierają ją osoby starsze, którym po prostu ułatwia korzystanie z protezy. Ze względu na dużo słabsze utrzymanie tych protez siły żucia, jakie są generowane w trakcie żucia są dużo mniejsze a same protezy wpływają negatywnie na dziąsła powodując z czasem ich zanik, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ich stabilności.

Po drugie – implanty połączone. W tym wypadku stosuje się przynajmniej cztery tytanowe śruby, a następnie łączy je specjalnymi belkami lub teleskopami. Tu również stosuje się protezy dentystyczne, ale nie posiadają one typowych dla protez klasycznych plastikowych elementów podniebienia.

Po trzecie wreszcie – most dentystyczny stały, wsparty na odpowiedniej liczbie implantów. Ta możliwość daje zdecydowanie najlepsze efekty. Na bazie około sześciu implantów tworzy się pełny łuk zębowy. W ten sposób przywracamy całkowicie naturalną wydolność żucia, a zęby są umocowane na stałe, co oznacza, że pacjent nie wyjmuje tego uzupełnienia z ust i funkcjonuje praktycznie identycznie jak naturalne zęby.