Korony protetyczne
Korony protetyczne to stałe uzupełnienie protetyczne pozwalające na odbudowę bardzo zniszczonych zębów. Stanowią rozwiązanie w sytuacji, kiedy korony zęba nie można już odbudować materiałem kompozytowym. Korony protetyczne pozwalają:
Korony mogą być wykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomocą technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych.
Trwałość koron szacowana jest na 10 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.
Korony tymczasowe, wykonane z materiałów kompozytowych lub stopu aluminium, zakładane są pacjentom oczekującym na wykonanie korony stałej, zwykle nie dłużej niż kilka tygodni.
Korona porcelanowa na stali
Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna (o barwie szarej, srebrnej). indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny – jest ukryty pod porcelaną. Ze względu na swoje właściwości są idealne do odbudowy odcinków bocznych – zębów przedtrzonowych i trzonowych, ale stosuje się je również w odcinku przednim.
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej stanowią najpowszechniejszą grupę koron, ze względu na swoje właściwości i korzystną cenę.
Korona porcelanowa na złocie
Korony porcelanowe na podbudowie ze złota mają charakterystykę zbliżoną do koron na podbudowie stalowej, są zatem bardzo wytrzymałe i zapewniają właściwą estetykę w większości przypadków. Podbudowa korony wykonana jest ze złota i platyny, na które następnie napala się porcelanę. Złoto w ustach jest całkowicie niewidoczne, gdyż zakrywa je porcelana. Wykonywanie koron na podbudowie złota jest zalecane w przypadku poddziąsłowego zniszczenia i złamania zęba, gdyż złoto jest metalem biozgodnym o unikalnych właściwościach bakteriostatycznych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej.
Korona ceramiczna na podbudowie z tlenku cerkonu
Korona ceramiczna na podbudowie z tlenku cerkonu zawiera nośnik cerkonowy, który wykonany jest metodą frezowania z użyciem bardzo precyzyjnej frezarki sterowanej numerycznie. Następnie nośnik cerkonowy wypalany jest w piecu. Dzięki obróbce termicznej staje się bardzo wytrzymały mechanicznie, dodatkowo można go barwić do żądanego koloru, co ułatwia uzyskanie doskonałego efektu końcowego. W kolejnym etapie na nośnik napalana jest warstwami porcelana. Pierwsza warstwa imituje zębinę, druga szkliwo, a trzecia imituje naturalny połysk. Zwykle jednak ilość wypalanych warstw jest większa od trzech, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Nośnik cerkonowy jest tak wytrzymały, że można na nim napalać nie tylko pojedyncze korony, ale i mosty protetyczne. Do niedawna mosty protetyczne były wykonywane tylko na bazie nośnika metalowego, co w pewnym stopniu ograniczało końcowy efekt estetyczny.
Korona pełnoceramiczna
Korony pełnoceramiczne są to korony bez podbudowy metalowej. Zapewniają najwyższą estetykę uśmiechu ze względu na bardzo dużą naturalną przezierność i głębię barw, podobnie jak zęby naturalne. Charakteryzują się bardzo dużą trwałością. Są najlepszym rozwiązaniem protetycznym zwłaszcza do odbudowy zębów przednich.
Korona metalowa lana
Korona metalowa lana przypomina czapeczkę nakładaną na ząb. Jej zdaniem jest wzmocnić ząb w sytuacji, gdy ubytek zęba jest tak znaczny, że nie możliwe jest uzupełnienie go zwykłym wypełnieniem. W takiej sytuacji korona pozwala odtworzyć prawidłowy kształt i kolor zęba.
Korona metalowa jest wykonywana ze złota lub stopów nieszlachetnych, stosowana jest bardzo rzadko, wyłącznie w sytuacjach, w których istotna jest wytrzymałość korony, a nie jej funkcja estetyczna.