ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to bardzo nowoczesna, szybka i trwała metoda poprawy kształtu i koloru własnych zębów. Licówka porcelanowa jest to płatek porcelany dentystycznej, który „naklejamy” na przednią, licową powierzchnię zęba, po jego wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu. Stosowane są w przypadku silnych, rozległych przebarwień zębów opornych na systemy wybielające, starcia zębów, silnego niedorozwoju szkliwa czy zamykania diastem (przerw między zębami). Licówka umożliwia skorygowanie położenia zęba w łuku, estetyczną korektę kształtu zęba (m.in.: poszerzenie, wydłużenie czy skrócenie). Licówki są doskonale akceptowane przez tkanki naturalne, a ich struktura idealnie imituje zęby własne. Pochłaniają, odbijają i przenoszą światło w taki sam sposób jak ząb naturalny.

Licówki porcelanowe Kraków – zastosowanie

Licówki na zęby stosowane są w celu:

Zmiany koloru zęba

Gdy przebarwień nie można usunąć innymi metodami. Polecane w przypadku intensywnych przebarwień wrodzonych, polekowych, przebarwionych zębów martwych lub gdy ciemniejsza barwa wynika z wad w rozwoju szkliwa i zębiny.

Korekty kształtu zęba

W zależności od nieprawidłowości dotyczących kształtu zęba, licówka pozwala na jego korektę poprzez wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie, nadając właściwe proporcje i przywracając estetyczny wygląd.

Odbudowy brakujących fragmentów zębów

Zastosowanie licówki w przypadku złamania brzegu siecznego, może stanowić bardziej estetyczną i trwalszą alternatywę dla rekonstrukcji kompozytowych. Duże wypełnienie w zębie ze względu na bardzo duże siły działające podczas żucia, narażone jest na odłamanie oraz ryzyko uwidocznienia w przyszłości granicy połączenia wypełnienia z zębem.

Zamknięcia diastemy

Ograniczeniem zastosowania licówek jest wielkość przerwy, ponieważ zbyt duże poszerzenie zębów wpłynie negatywnie na ich wygląd, a przez to zaburzy proporcje twarzy.

licówki przed i po
Licówki przed i po

Zalety licówek porcelanowych

Minimalne reakcje tkanek

Jedną z najważniejszych zalet licówek porcelanowych jest minimalna reakcja przyzębia na ich obecność. Wykończone i wypolerowane krawędzie licówek ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i pozwalają na zachowanie zdrowego przyzębia.

Wytrzymałość

Licówki porcelanowe są bardzo cienkie; ich grubość waha się w granicach 0,3-0,5 mm. Po mocowaniu adhezyjnym stają się jednak bardzo stabilne, a ich połączenie z zębem jest bardzo wytrzymałe.

Zamiast szkliwa

Licówki porcelanowe są doskonale tolerowane przez tkanki i chronią najważniejszą tkankę zęba, czyli szkliwo. Wymagają znacznie mniej inwazyjnej preparacji szkliwa, niż uzupełnienia w postaci koron pełnych.

Tolerancja biologiczna

Licówki porcelanowe Kraków są dobrze tolerowane przez organizm, głównie ze względu na swoją stabilność chemiczną i małe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Kolejną ich zaletą jest fakt, że ich powierzchnia nie sprzyja odkładaniu płytki bakteryjnej, a jeżeli nawet do tego dojdzie, zanieczyszczenia te można bardzo łatwo usunąć. Licówki mają także pozytywny wpływ na tkanki dziąsła w obszarze krawędzi uzupełnienia.