ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Protezy zębowe

Protezy zębowe

Rodzaje protez zębowych

Wśród protez zębowych wyróżniamy:

Protezy stałe – wkłady, korony i mosty protetyczne, które są zamocowane trwale na zębach własnych pacjenta lub implantach.
Protezy ruchome – protezy osiadające częściowe i całkowite, protezy nakładkowe i szkieletowe, które są wyjmowane z jamy ustnej przez pacjenta.
protezy zębowe

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej – prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe to rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu. Nie jest montowana w ustach na stałe. Jest ona alternatywą w przypadku, gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania innej protezy.

Proteza akrylowa nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem, gdyż w przeciwieństwie do protezy szkieletowej oddziałuje na całą śluzówkę, którą pokrywa, co powoduje większe (w porównaniu z protezą szkieletową) zaniki wyrostka zębodołowego (kości) i jest znacznie mniej korzystne dla dziąseł i pozostałych zębów.

W przypadku protezy górnej całe podniebienie pokryte jest płytą protezy (inaczej niż w protezie szkieletowej, gdzie tylko niewielka część podniebienia jest zakryta), co powoduje początkowo dyskomfort w noszeniu. Wymaga ze strony Pacjenta dużo pracy oraz zaangażowania, aby ułatwić sobie jej funkcjonowanie.

Protezy „nylonowe” elastyczne

Protezy nylonowe są alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych. Wykonywane są w przypadku braków częściowych (wymagana obecność przynajmniej 1-3 zębów dobrze osadzonych). Doskonale dopasowują się do naturalnych tkanek poprzez efekt półprzeźroczystości materiału Valplast.

Szynoprotezy

Szynoprotezy są protezami szkieletowymi stosowanymi w przypadku pacjentów cierpiących na parodontozę. Uzupełniają braki zębowe i jednocześnie stabilizują rozchwiane zęby. Ten typ protez posiada o wiele bardziej rozbudowane klamry mające na celu skuteczne przytrzymywanie zębów. Powodują spowolnienie a czasem zatrzymanie procesu utraty zębów zaatakowanych przez paradontozę. Dodatkowe elementy trzymające są metalowe, ale umieszczone od strony wewnętrznej jamy ustnej, przez co są niewidoczne przy normalnym użytkowaniu protez.