ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Zespół obojczykowo-czaszkowy

Zespół obojczykowo-czaszkowy

Przyczyny i objawy zespołu obojczykowo-czaszkowego

Inne nazwy: dysplazja obojczykowo-czaszkowa, dyzostoza obojczykowo-czaszkowa, zespół Mariego-Saintona.

Zespół obojczykowo-czaszkowy to rzadka choroba genetyczna dziedziczoną autosomalnie dominująco. Mutacja znajduje się na 6 chromosomie w obrębie genu RUNX2 odpowiedzialnego za powstawanie struktur kostnych.

Zespół występuje z jednakową częstością u obu płci.

Objawy:

nadliczbowe zęby,

opóźnione zarastanie ciemiączek i szwów kostnych,

niski wzrost,

wydatne guzy czołowe, brachycefalia,

niedorozwój jednego lub obu obojczyków,

nieprawidłowa budowa miednicy,

przetrwałe zęby mleczne i zatrzymane wyrzynanie się zębów stałych,

niedorozwój kości i stawów,

szerokie rozstawienie oczu (hiperteloryzm),

rozszczep kręgosłupa,

biodro szpotawe lub koślawe,

nieprawidłowy przebieg krzywizny kręgosłupa,

zaburzenia kostnienia kości śródręcza i śródstopia.

Leczenie dysplazji obojczykowo-czaszkowej

Choroba wymaga interdyscyplinarnego leczenia i indywidualnego podejścia do Pacjenta. Duże znaczenie mają zabiegi chirurgiczno-ortodontyczne. W niektórych przypadkach wspomagane są zabiegami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, leczeniem protetycznym lub implantoprotetycznym, endodontycznym czy periodontologicznym.