ul. Dobrego Pasterza 118c/lu6, Kraków

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to rodzaj uzupełnienia protetycznego wzmacniający korzeń zęba oraz odbudowujący utraconą koronę zęba. Występuje najczęściej w postaci sztyftu umieszczonego w korzeniu zęba, na który następnie zakładana jest korona protetyczna. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

Wkłady koronowo-korzeniowe, odbudowa zęba na korzeniu

Zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego jest często jedynym wyjściem pozwalającym na odbudowę bardzo zniszczonej, bądź złamanej korony zęba. Stan korzenia nie zawsze jednak na to pozwala, dlatego stomatolog za każdym razem wykonuje zdjęcie rentgenowskie i na jego podstawie kwalifikuje korzeń do odbudowy protetycznej. Korzeń powinien mieć odpowiednią długość oraz być prawidłowo przeleczony kanałowo.

Zacementowany wkład służy następnie jako filar do umieszczenia korony protetycznej, bądź mostu.

Rys. Ząb ćwiekowy Logana
(1 – ćwiek, 2 – korona, 3 – korzeń)

Wkłady koronowo-korzeniowe standardowe stosuje się:

W przypadku konieczności natychmiastowej rekonstrukcji korony złamanego zęba.
W przypadku konstrukcji tymczasowych gdzie zastosowanie wkładu jest niezbędne, a docelowo będzie wykonana inna konstrukcja oparta np. na wkładach indywidualnych.
W zębach, których rokowanie kliniczne nasuwa wątpliwości i wiadomo, że w niedalekim czasie zostaną one usunięte; wtedy w celu redukcji kosztów stosuje się właśnie wkłady standardowe.

Zalety wkładów koronowo-korzeniowych

W sposób jednoznaczny wzmacnia osłabiony korzeń zęba i pozostałości w zakresie korony. Pozwala na odbudowę filaru protetycznego np. za pomocą korony w taki sposób, że uzyskana konstrukcja ma wytrzymałość zbliżoną do naturalnego zęba i umożliwia pacjentowi gryzienie bez szczególnych ograniczeń.
W przypadku szczególnych wymagań kosmetycznych wykonuje się wkłady z tlenku cyrkonu, które nie mają koloru metalicznego, lecz biały lub kremowy i można na nich wykonać korony pełnoceramiczne, uzyskując efekty maksymalnie zbliżone do wyglądu naturalnego zęba.
W przypadku wykonania koron z ceramiki napalanej na nośniku metalowym kolor wkładu koronowo-korzeniowego nie ma żadnego znaczenia. Ważna jest tylko wytrzymałość mechaniczna konstrukcji.

Wady wkładów koronowo-korzeniowych

Wkład koronowo-korzeniowy uniemożliwia ponowne leczenie endodontyczne (inaczej kanałowe) gdyż poprawnie wykonany staje się nieusuwalny z zęba lub usunięcie jest bardzo kłopotliwe. Wtedy metodą leczenia zmian chorobowych w obrębie wierzchołka korzenia jest resekcja wierzchołka korzenia.